ALEXANDER BALANESCU – skrzypce

© Alexander Balanescu, Balanescu QuartetUr. 1954. Studiował w Rubin Academy (Jerozolima), Trinity College of Music (Londyn), Juilliard School (Nowy Jork). Kompozytor i jeden z najbardziej wizjonerskich skrzypków naszych czasów. Jego sytuujący się w kręgu muzyki współczesnej repertuar zawsze spogląda w przyszłość. Lider Balanescu Quartet i współzałożyciel The Michael Nyman Band, z którym nagrał większość albumów oraz występował na całym świecie przez 15 lat. Był również członkiem Gavin Bryars Ensemble i Arditti Quartet. Wraz z Balanescu Quartet występował z repertuarem klasycznym i nie-klasycznym, spektakularny sukces grupy zaowocował trasami koncertowymi w USA i Europie oraz udziałem w wielu festiwalach (m.in. Roskilde, Dania).
więcej…

JAROSŁAW BESTER – akordeon

03 Jarosław Bester, Bester Quartet © fot. Dorota KoperskaAkordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Twórca Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band), jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. W grze łączy doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z innymi stylami i czytelnymi formami improwizacyjnymi, osiągając energetyczną mieszankę, ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe i techniczne akordeonu. Uznawany jest za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i na świecie. Poza płytami wydanymi dla Tzadik oraz udziałem w innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii i Polsce.
więcej…

MAGDALENA BOJANOWICZ – wiolonczela

05 © Magdalena BojanowiczUr. 1988 w Warszawie. Jest wielokrotną laureatką konkursów, m.in.: II nagroda i dwie Nagrody Specjalne w Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego 2011, III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego 2008, I nagroda w Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców 2005, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen 2006, II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec 2010, Nagroda Specjalna dla najlepiej zapowiadającego się polskiego artysty w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej 2010 (w duecie z M. Frąckiewiczem), Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Praska Wiosna 2012, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie duetów z fortepianem 2013 (wraz z M. Kozłowskim).
więcej…

ALEKSANDER DĘBICZ – fortepian

06 Aleksander Dębicz © Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata, fot. Krzysztof WójcikWszechstronny pianista, improwizator, poruszający się w różnych stylach muzycznych. Zwycięzca międzynarodowego konkursu kompozytorskiego Transatlantyk Instant Composition Contest w Poznaniu (2013). W 2014 podpisał ekskluzywny kontrakt artystyczny z wytwórnią Warner Music Poland. Jego debiutancka płyta w barwach Warner Classics ukaże się w międzynarodowej dystrybucji już w 2015. Występował m.in. z orkiestrą Filharmonii we Wrocławiu, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, w Dworku im. F. Chopina w Dusznikach Zdroju, w Zamku Królewskim w Warszawie, na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i w Katowicach, w Ragusie Ibli na Sycylii, dwukrotnie odbył tournée koncertowe po Rumunii, występując z recitalami w Bukareszcie i innych dużych miastach.
więcej…

JANUSZ GRZYWACZ – instrumenty elektroniczne

07 Janusz Grzywacz © fot. Leszek GospodarczykMuzyk, jazzman, kompozytor, pedagog. Twórca Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce i Europie oraz autor większości repertuaru zespołu. Z Laboratorium nagrał 9 płyt, dał ponad 1000 koncertów w kraju i na najważniejszych światowych festiwalach. Przez wiele lat Laboratorium uważane było za jedną z czołowych grup swego gatunku w Europie i dochowało się wielu naśladowców. W plebiscycie Jazz Forum – 8 lat z rzędu zwycięzca w kategorii Instrumentów klawiszowych. Laureat Nagrody Mistrzowskiej im. A. Bardiniego PPA 2004 oraz Nagrody Miasta Krakowa „Honoris Gratia”. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP i medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
więcej…

ADAM KLOCEK – wiolonczela, dyrygent

08 Adam Klocek © Stowarzyszenie Dwa Brzegi,  fot. Jarosław AntoniakDyrygent i wiolonczelista, laureat muzycznego Oscara – Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji. W 2004 wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta-asystenta Maestro Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu Vratislavia Cantans. Od 2006 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej, od 2011 dyrektorem artystycznym Młodej Polskiej Filharmonii, a od 2012 – Filharmonii Częstochowskiej. Od pierwszej edycji – dyrektor artystyczny Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata. Członek honorowy Związku Kompozytorów Rosyjskich. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej 2013 i Srebrnym Medalem Gloria Artis 2014.
więcej…

MISCHA KOZŁOWSKI – fortepian

09 Mischa Kozłowski © fot. Aleksandra FerfeckaUr. 1989 w Gdyni. W 2013 ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego i as. Karoliny Nadolskiej. Obecnie kształci się pod kierunkiem prof. Tomasza Herbuta w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii. Jako solista występował pod batutą Ł. Borowicza, K. Baumanna, Y. Bervetsky´ego, Ch. Danowicza, T. Forcolina, J. Gilbo, J. Koska, W. Rajskiego, Z. Rycherta, P. Tiborisa, M. Wolińskiej oraz z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, PAN-European Philharmonia, Russischen Kammerphilharmonie St. Petersburg, Orkiestry Symfoniczną Filharmonii Narodowej Ukrainy, Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Akademii Muzycznej, San Marco Orchestra.
więcej…

KRZYSZTOF LASOŃ – skrzypce, koncertmistrz

10 © Krzysztof LasońUr. 1978 w Bytomiu. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Janusza Skramlika. Studiował także w Kunstuniversität w Graz u Yaira Klessa oraz na Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Mirosława Ławrynowicza. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u takich pedagogów jak: Zakhar Bron, Gyorgy Pauk, Andrzej Grabiec, Robert Szreder, Jadwiga Kaliszewska, Irena Wojciechowska, Piotr Pławner, Han Górski. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie i Premio Tina Orsi Anguissola Scotti we Włoszech. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz holenderskiej fundacji Iris. Koncertował w większości krajów Europy, w USA, Gruzji, Turcji, Chinach, Indiach, Nepalu.
więcej…

ANNA SERAFIŃSKA – śpiew

11 Anna Serafińska © fot. K. BielińskiAbsolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach – od 1997 asystentka, potem adiunkt w klasie śpiewu. Od 2008 adiunkt na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2004 jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Jest laureatką licznych nagród, m.in.: I nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość 1994, tytułu Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999 przyznanego przez czytelników Jazz Forum, I nagrody i Nagrody Publiczności prestiżowego, międzynarodowego konkursu dla wokalistów jazzowych w ramach Montreux Jazz Festival 2004, tytułu Lady Summertime (Grand Prix i Nagroda Publiczności) podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie 2006.
więcej…

KATARZYNA SYLLA – skrzypce

12 © Katarzyna SyllaUr. 1991 w Warszawie. Jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na wydziale instrumentalno-pedagogicznym, pod kierunkiem prof. Stanisława Andrzeja Kuka. Prowadzi działalność artystyczną jako solistka, kameralistka i improwizatorka. Od 2012 wchodzi w skład międzynarodowej orkiestry Baltic Sea Youth Philharmonic, z którą kilkukrotnie w ciągu roku występuje w najsłynniejszych salach koncertowych m.in. w Berlinie, Lipsku, Bonn, Mediolanie, Weronie, Moskwie i St. Petersburgu. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z dyrygentami takimi jak Kurt Masur i Kristjan Jarvi. W kraju pracuje w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej, pełniąc w niej funkcję koncertmistrza w sezonie 2013-2014.
więcej…

SONIG TCHAKERIAN – skrzypce

13 © Sonig TchakerianSkrzypaczka pochodzenia ormiańskiego, swoje umiejętności rozwijała na początku pod kierunkiem ojca oraz renomowanych pedagogów takich jak: Guglielmo, Accardo, Milstein. W ramach festiwalu Settimane musicali al Teatro Olimpico (Vicenza) kieruje projektami muzyki kameralnej, a – dzięki swojej charyzmie – prowadzi kursy mistrzowskie w Accademia Nazionale di Santa Cecilia (Rzym). Jej dyskografia obejmuje komplet sonat i partit na skrzypce Bacha, Sonaty Op. 23, 24, 47 Beethovena (Deutsche Grammophon 2010), komplet koncertów Haydna, wszystkie tria Beethovena, Schumanna i Schuberta, a także kompozycje Saint-Saënsa, Ravela, Barbera i Bernsteina. Jako jedna z niewielu solistów wykonała podczas koncertów wszystkie „Kaprysy” Paganiniego, a także zarejestrowała je w 2003.
więcej…

ANNA SERAFIŃSKA GROOVE MACHINE

14 Anna Serafińska Groove Machine © fot. K. BielińskiZespół założony przez wokalistę jazzową Annę Serafińską, pierwszą w Polsce posiadaczkę tytułu doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego i laureatkę prestiżowego Montreux Jazz Festival. W 2014 ukazał się album „Anna Serafińska Groove Machine” (Polskie Radio) z zapisem koncertu, który odbył się w radiowej Trójce.
więcej…

BALANESCU QUARTET

21 © Balanescu QuartetRumuński, awangardowy kwartet smyczkowy należący obecnie do czołówki światowej sceny, założony w 1987 przez skrzypka i kompozytora Alexandra Balanescu, który zyskał popularność dzięki wydaniu albumu z autorskimi wersjami utworów niemieckiego zespołu Kraftwerk, tworzącego elektroniczną muzykę eksperymentalną: „Possessed” (1992). Kolejne albumy to m.in.: „Luminitza” (1994, inspirowany zmianami w Europie Wschodniej po 1989), „Angels & Insects” (1995, soundtrack do filmu P. Haasa) „East Meets East” (1997), „Maria T” (2005, hołd dla wielkiej rumuńskiej piosenkarki Marii Tanase) i „This Is The Balanescu Quartet” (2012, zbiór najważniejszych kompozycji z 25-letniej działalności kwartetu).
więcej…

BESTER QUARTET

23 Bester Quartet © fot. Dorota KoperskaNowe oblicze legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 w Krakowie z inicjatywy kompozytora i wirtuoza akordeonu guzikowego Jarosława Bestera. Grupę tworzą czterej znakomici instrumentaliści, wykształceni klasycznie muzycy. Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Ich styl to połączenie elementów muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej, którego fundamentem jest improwizacja. Formacja w wybitny sposób zaplata w siebie tradycję żydowską i wiele innych inspiracji, tworząc porywającą, autorską wizję. Potwierdzeniem światowej rangi zespołu jest osiem albumów wydanych dla prestiżowej nowojorskiej wytwórni Tzadik Johna Zorna, skupiającej najważniejszych przedstawicieli muzycznej awangardy, czerpiących z korzeni muzyki żydowskiej.
więcej…

KWARTET SAKSOFONOWY AKADEMII MUZYCZNEJ W ŁODZI

28 © Kwartet Saksofonowy Akademii Muzycznej w ŁodziPowstał w lutym 2014 z inicjatywy dra hab. Jacka Delonga z okazji Konferencji Naukowo-Artystycznej „Różnorodność środków wyrazu w twórczości na instrumenty dęte kompozytorów XX i XXI wieku” (Łódź). Kwartet składający się ze studentów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz profesora klasy saksofonu, jednocześnie prowadzącego zespół, miał okazję wykonać na Konferencji „Quatuor de Saxophones” Clauda Pascala, które jednocześnie było polskim prawykonaniem tego utworu.
więcej…

LABORATORIUM PIEŚNI

29 Laboratorium Pieśni © fot. Anna Maria BinieckaTrójmiejski zespół pieśniarzy powstały w 2013 jako efekt spotkań warsztatowych w Akademickim Centrum Kultury UG „Alternator” i Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Założycielki grupy – Alina Jurczyszyn, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice i Kamila Bigus, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku – realizują projekt Akademia Laboratorium Pieśni na Uniwersytecie Gdańskim, a także prowadzą warsztaty pieśni tradycyjnych w innych placówkach (np. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku). Laboratorium Pieśni jest współorganizatorem Festiwalu Muzyki i Wiosny Etnowiosnowisko w Gdańsku.
więcej…

MADVISION

30 Madvision © fot. Marcin ButrynPoczątki, jak często bywa w takich przypadkach, zgotował los, który połączył kilku znajomych ze szkolnych ławek. Ludzie się zmieniali, ale chęć grania nie ustępowała. Obecny kształt zespołu uformował się na przełomie 2011-2012, kiedy to zabawa w granie przeistoczyła się w chęć ciężkiej pracy. Z istniejącego wiele lat składu pozostał Kłębek. Rok 2013 stanowił przełom w działalności zespołu. Stabilizacja oraz zaangażowanie nowego składu sprawiło, że zespół zrealizował zupełnie nowy materiał, który ukończony został na początku 2014. Nowy longplay zatytułowany „Twój Raj”, którego premiera odbyła się w pierwszej połowie 2014 zawiera 11 energetycznych utworów z bezpośrednim polskim przekazem. Zespół grał na jednej scenie z artystami: Luxtorpeda, Turbo, Acid-Drinkers, Coma, Lipali, Frontside, Kult i innymi.
więcej…

MŁODA POLSKA FILHARMONIA

31 © Młoda Polska FilharmoniaJedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy złożona z 40 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lata, wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011 i 2013 roku. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Młoda Polska Filharmonia jest kontynuacją programu stypendialnego Agrafka Muzyczna zainicjowanego w 2001. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Młodej Polskiej Filharmonii jest Adam Klocek, pomysłodawca i współtwórca płyty „Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.
więcej…

ORKIESTRA FILHARMONII KALISKIEJ

32 Orkiestra Filharmonii Kaliskiej © fot. Tomasz WolffZespół występował z wybitnymi polskimi solistami i dyrygentami, są wśród nich: Dimitry Vasiliev, Wanda Wiłkomirska, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Rafał Blechacz, Ewa Pobłocka, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Malicki, Bogusław Madey. Orkiestra występowała w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia S-1, Filharmonii Wrocławskiej i Poznańskiej. Posiada w swoim dorobku kilka wydawnictw płytowych. Jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju. W sezonie 2006-2007 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak” (Multimedia Amber Road Festival), który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju.
więcej…

SLALOM

33 © SlalomGrupa powołana do życia w 2013 przez Bartłomieja Tycińskiego (Mitch & Mitch, Alte Zachen, Starzy Singers, Paris Tetris), Bartosza Webera (Baaba, Mitch & Mitch) i Huberta Zemlera (Piętnastka, Horny Trees, SzaZaZe, Moped) – muzyków skupionych wokół stołecznej sceny muzycznej związanej z wytwórnią Lado ABC. Trio ma na koncie wydany w Lado ABC debiutancki longplay.
więcej…

STRING.LAB.ENSEMBLE

34 String.Lab.Ensamble © Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata fot. Grzegorz TrzpilGrupa młodych instrumentalistów – studentów i absolwentów Akademii Muzycznych, którzy chcą wspólnie grać i tworzyć muzykę. Zespół powstał między innymi pod wpływem inspiracji projektem „Laboratorium Muzyki” Festiwalu Fama 2012, w którym część muzyków brała bezpośredni udział. Drugim ważnym motywem są doświadczenia kameralne i orkiestrowe artystów zdobyte w międzynarodowych projektach muzycznych. Są grupą przyjaciół, która świetnie rozumie się zarówno z instrumentami w ręku jak i bez nich.  Nie chcą ograniczać się do muzyki klasycznej w tradycyjnym wykonaniu. Pragną angażować się w dobrą muzykę każdego rodzaju. Dlaczego? Bo muzyka jest energią, którą chcą się dzielić z innymi.
więcej…

THE TOOBES

37 The Toobes © fot. Karolina PacewiczBiałoruski fenomen, trio rockowe pochodzące z Mińska, powstałe w 2007, które skupia się przede wszystkim na intensywnym koncertowaniu, a od ponad roku podbija polski rynek muzyczny. Zespół ma na swoim koncie setki rewelacyjnie przyjętych koncertów, w tym supporty takich gwiazd, jak Deep Purple (od których otrzymali w prezencie gitarę!), Franz Ferdinand, Beady Eye (ex-Oasis) oraz trzy razy przed The Offspring. Pasmo sukcesów rozpoczęło wraz ze zwycięstwem w szwedzkim konkursie BandScan, które zagwarantowało formacji oddany tour po tym kraju. Od tamtej pory zespół zwyciężał niemal wszystkie konkursy i przeglądy, w których brał udział, w tym kilkanaście w Polsce.
więcej…

TRZY DNI PÓŹNIEJ

38 Trzy Dni Później © fot. Anna BystrowskaZespół powstał w 2000. Na swoim koncie ma 3 płyty: „Trzy Dni Później” (2005), „Gdybym” (2009), „Pokój jej cieniom” (2014), a także ponad 800 koncertów i spektakli w kraju i za granicą. Jego niezmienną część tworzą: Joanna Piwowar-Antosiewicz i Marta Piwowar oraz Marta Groffik-Perchel – trzy żeńskie głosy, które cechuje charakterystyczne współbrzmienie. Trzy Dni Później swoje artystyczne konto wzbogaciło o nagrody główne festiwali w Krakowie (SFP), Świnoujściu (Fama), Olsztynie (Spotkania Zamkowe), Warszawie (Pamiętajmy o Osieckiej), a także o nagrodę artystyczną im. Grzegorza Ciechowskiego przyznaną Joannie Piwowar.
więcej…