MAGDALENA BOJANOWICZ – wiolonczela

05 © Magdalena BojanowiczUr. 1988 w Warszawie. Jest wielokrotną laureatką konkursów, m.in.: II nagroda i dwie Nagrody Specjalne w Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego 2011, III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego 2008, I nagroda w Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców 2005, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen 2006, II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec 2010, Nagroda Specjalna dla najlepiej zapowiadającego się polskiego artysty w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej 2010 (w duecie z M. Frąckiewiczem), Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Praska Wiosna 2012, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie duetów z fortepianem 2013 (wraz z M. Kozłowskim).

Była półfinalistką prestiżowych konkursów wiolonczelowych: Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego Gaspara Cassado (Tokio 2009) oraz Międzynarodowego Konkursu im. Dr. L. Sigall’a (Chile 2011). W 2010 ukończyła z wyróżnieniem studia I st. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Andrzej Bauera. Obecnie kontynuuje edukację na studiach II st. w Universität Der Künste w Berlinie w klasie prof. Jensa Petera Maintza. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach w Brukseli, Salzburgu, Pineswang (Austria), Kronberg (Niemcy), gdzie pracowała pod okiem największych autorytetów w dziedzinie gry na wiolonczeli takich jak Julius Berger, Kazimierz Michalik, Phillippe Muller, Arto Noras, Claus Reichardt, Victoria Yagling. Była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2001-2008) oraz Ministra Kultury i Sztuki (czterokrotnie). W 2009 została laureatką prestiżowego stypendium „Młoda Polska”, które pozwoliło na nagranie płyty „Satin” z polską muzyką współczesną w duecie z Maciejem Frąckiewiczem. Jako TWOgether Duo zostali laureatami Paszportu Polityki „za odwagę, ryzyko i konsekwencję, za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania” oraz byli nominowani do Fryderyków 2013. Jako solistka występowała m.in z orkiestrami Filharmonii Narodowej, NOSPR, Rzeszowskiej, Zielonogórskiej, Łódzkiej, Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Leopoldinum, Symfonii Iuventus, pod batutą takich dyrygentów jak: George Tchitchinadze, Daniel Smith, Volker Schmidt-Gertenbach, Renato Rivolta, Marek Moś, Michał Klauza, Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Kosek, Michał Nesterowicz, Paweł Przytocki, Wojciech Rodek, Benjamin Lack, E. Kovacic. Brała udział w festiwalach: Ogólnopolski Festiwal Tydzień Talentów w Centrum I. Paderewskiego w Tarnowie, Ogólnopolski Festiwal Gwiazdy Promują w Jeleniej Górze, Musica moderna w Łodzi, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki w Zielonej Górze, Festiwal Muzyka na szczytach w Zakopanem, Festiwal Muzyczne przestrzenie, Festival au Leman w Thonon les Bains we Francji Festiwal Kameralny w Moskwie, Festiwal Gulangyu w Xiamen (Chiny). Współtworzy warszawską grupę Cellonet prowadzoną przez Andrzeja Bauera.

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 10.11.2014 | PONIEDZIAŁEK 19:00 | MAGDALENA BOJANOWICZ
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY O REPERTUARZE
Ludwig van Beethoven – „Sonata wiolonczelowa nr 3 A-dur”, Op. 69 (1807-1808)
Ludwig van Beethoven – „7 wariacji Es-dur na temat arii z opery ‘Czarodziejski flet’ – ‘Bei Mannern welche Liebe fuhlen’”, WoO46 (1801)
Alfred Schnittke – „Sonata wiolonczelowa nr. 1” (1978)
Bohuslav Martinů – „Wariacje na temat Rossiniego”, H. 290 (1942)