ALEXANDER BALANESCU – skrzypce

© Alexander Balanescu, Balanescu QuartetUr. 1954. Studiował w Rubin Academy (Jerozolima), Trinity College of Music (Londyn), Juilliard School (Nowy Jork). Kompozytor i jeden z najbardziej wizjonerskich skrzypków naszych czasów. Jego sytuujący się w kręgu muzyki współczesnej repertuar zawsze spogląda w przyszłość. Lider Balanescu Quartet i współzałożyciel The Michael Nyman Band, z którym nagrał większość albumów oraz występował na całym świecie przez 15 lat. Był również członkiem Gavin Bryars Ensemble i Arditti Quartet. Wraz z Balanescu Quartet występował z repertuarem klasycznym i nie-klasycznym, spektakularny sukces grupy zaowocował trasami koncertowymi w USA i Europie oraz udziałem w wielu festiwalach (m.in. Roskilde, Dania).

W recitalach solowych prezentował kompozycje Nymana, Sciarrino, Reicha, Glassa oraz swoje własne. Jako solista występował z London Philharmonic Orchestra. Jako wykonawca i kompozytor współpracował z takimi artystami jak Pina Bausch, Philip Glass, David Byrne, Michael Nyman, Rabih Abou-Khalil, Hector Zazou, ale także z francuską grupą Un Drame Musical Instantané – czerpiącą z rocka, jazzu, muzyki współczesnej – brytyjskim duetem popowym Pet Shop Boys, saksofonistą jazzowym Ornette Colemanem i piosenkarką Kate Bush.

02 © Balanescu QuartetBALANESCU QUARTET – Rumuński, awangardowy kwartet smyczkowy należący obecnie do czołówki światowej sceny, założony w 1987 przez skrzypka i kompozytora Alexandra Balanescu, który zyskał popularność dzięki wydaniu albumu z autorskimi wersjami utworów niemieckiego zespołu Kraftwerk, tworzącego elektroniczną muzykę eksperymentalną: „Possessed” (1992). Kolejne albumy to m.in.: „Luminitza” (1994, inspirowany zmianami w Europie Wschodniej po 1989), „Angels & Insects” (1995, soundtrack do filmu P. Haasa) „East Meets East” (1997), „Maria T” (2005, hołd dla wielkiej rumuńskiej piosenkarki Marii Tanase) i „This Is The Balanescu Quartet” (2012, zbiór najważniejszych kompozycji z 25-letniej działalności kwartetu). Alexander Balanescu tworzy także – wykonywaną przez kwartet – muzykę dla teatru, filmu i telewizji. Jest autorem muzyki do filmu animowanego „Sound of Music” (reż. P. Mulloy), nagrodzonego na MFF w Zagrzebiu. Współpracując z renomowanymi kompozytorami czy realizując projekty inspirowane tradycyjną muzyką rumuńską, Balanescu Quartet wypracował charakterystyczny styl kompozytorski i wykonawczy, który wyróżnia go na tle innych kwartetów smyczkowych nowatorskim ujęciem materiału muzycznego. Ich koncerty są doceniane za energię i dynamizm. Balanescu Quartet występował na tak różnych scenach jak New York’s Knitting Factory, London’s Roundhouse, The Lincoln Centre, Wembley Arena. Artyści stale poszukują przestrzeni, które pozwolą zaprezentować ich muzykę w nowym kontekście. Balanescu Quartet ceniony jest za charakterystyczny styl, na który składają się nowotarskie i skomplikowane rozwiązania w zakresie rytmiki, dysonanse dźwiękowe oraz oryginalne podejście do materiału muzycznego. Kwartet pokonuje muzyczne granice i eksploruje nieznane terytoria. W tej podróży mierzy się i weryfikuje ograniczenia kwartetu smyczkowego, muzyczną wrażliwością zbliżając się bardziej do specyfiki nowoczesnego zespołu, niż klasycznej formacji. Lider TBQ, Alexander Balanescu tworzy muzykę będącą wynikiem przekonania o możliwości komunikacji artystycznej między różnymi, czasem bardzo odległymi gatunkami.

Skład:
Alexander Balanescu – skrzypce
James Shenton – skrzypce
Katie Wilkinson – altówka
Nick Holland – wiolonczela

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 09.11.2014 | NIEDZIELA 19:00 | BALANESCU QUARTET
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE: BALANESCU QUARTET – muzyczny język rumuński







www.balanescu.com
www.facebook.com/BalanescuQuartet