STRING.LAB.ENSEMBLE NA POCZĄTEK CZASU

03 | 11 | 2014

Grupa młodych instrumentalistów zmierzy się z utworami Schönberga i Arvo Pärta. To kolejna muzyczna propozycja Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata. Na „KONCERT NA POCZĄTEK CZASU” zapraszamy 11.11 do Kościoła św. Brata Alberta w Puławach.

news 08 String.Lab.Ensamble © Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata fot. Grzegorz TrzpilW programie znalazł się „Sekstet smyczkowy ‘Verklärte Nacht’” w aranżacji na orkiestrę. Utwór określany mianem pierwszego arcydzieła Schönberga powstał w przeciągu trzech tygodni, w wyniku inspiracji wierszem „Rozświetlona noc” Richarda Dehmela, wiedeńskiego ekspresjonisty i dekadenta. Poeta opowiadał o wspaniałomyślnym mężczyźnie, który przebacza ukochanej zdradę, mimo że nosi ona dziecko innego. Pierwsze wykonie sekstetu wywołało oburzenie wiedeńskiej socjety i konserwatywnej publiczności (oficjalnie dlatego, że zawierał akord, którego nikt nie mógł znaleźć w podręcznikach harmonii), Europa natomiast przyjęła go zdecydowanie przychylniej. Czy również tym razem miłość wygra z zazdrością?

Na drugą cześć koncertu złożą się koncert „Tabula Rasa” (1977) i utwór „Spiegel im Spiegel” (1978). Ich autor, Arvo Pärt, to jeden z najbardziej oryginalnych twórców, zmienił i nadal zmienia nasze rozumienie istoty muzyki. Jego kolejne dzieła przekraczają granice geograficzne i kulturowe oraz niosą ze sobą duchowy przekaz, wobec którego nie sposób pozostać obojętnym. „Tabula Rasa” uznawana jest obecnie za jedno z najważniejszych osiągnięć muzyki współczesnej. Koncert jest jednym z pierwszych dzieł napisanych w konwencji „tintinnabuli” (łac. dzwonek) oraz pierwszym utworem kompozytora, które przekroczyło granice Estonii i ZSRR, zyskując słuchaczy także na Zachodzie.

Zespół STRING.LAB.ENSEMBLE (Aleksander Dębicz – fortepian, Krzysztof Lasoń – skrzypce, koncertmistrz, Katarzyna Sylla – skrzypce) tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznych, posiadający doświadczenia kameralne i orkiestrowe zdobyte w międzynarodowych projektach muzycznych. Powstał między innymi pod wpływem inspiracji projektem „Laboratorium muzyki”, który prezentowany był w ramach Wszystkich Stron Świata w roku 2012.

Do zobaczenia w Puławach od 7 do 15 listopada 2014 podczas 5. edycji Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata. Więcej informacji na temat programu i biletów można znaleźć na WWW.FESTIWALWSS.PL i na profilu  Festiwalu na FACEBOOKU.