KRZYSZTOF LASOŃ – skrzypce, koncertmistrz

10 © Krzysztof LasońUr. 1978 w Bytomiu. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Janusza Skramlika. Studiował także w Kunstuniversität w Graz u Yaira Klessa oraz na Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Mirosława Ławrynowicza. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u takich pedagogów jak: Zakhar Bron, Gyorgy Pauk, Andrzej Grabiec, Robert Szreder, Jadwiga Kaliszewska, Irena Wojciechowska, Piotr Pławner, Han Górski. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie i Premio Tina Orsi Anguissola Scotti we Włoszech. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz holenderskiej fundacji Iris. Koncertował w większości krajów Europy, w USA, Gruzji, Turcji, Chinach, Indiach, Nepalu.

Uczestniczył w licznych festiwalach, takich jak: Warszawska Jesień, Melos-Ethos, Bejing Modern, Musica Polonica Nova, Festiwal EBU w Opatiji, Forum Muzyki Młodych w Kijowie, Lwowscy Wirtuozi, Kolory Ostrawy, United Islands w Pradze, Kolory Polski, Chanterelle, Perły Baroku w Kobyłce, Festiwal Pianistyki Polskiej. Występował w dniu 50-lecia ślubu belgijskiej Pary Królewskiej na zamku Laeken w Brukseli. Koncertował także dla głów takich krajów jak Polska, Holandia, Czechy, Słowacja, Łotwa, Ukraina i Węgry. Jest pierwszym skrzypkiem trzech różnych formacji kameralnych – Lason Ensemble, Orkiestry Muzyki Nowej i grupy Vołosi. Z tą ostatnią otrzymał Grand Prix, Nagrodę im. Czesława Niemena, Nagrodę „Burza braw” oraz „Złote gęśle” dla najlepszego solisty na festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w Warszawie oraz Grand Prix Europejskiej Unii Radiowej za najlepszy utwór world music w Europie w 2010. Występował jako solista z takimi orkiestrami jak Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Aukso, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Śląska oraz wielokrotnie w solowych partiach w Orkiestrze Muzyki Nowej. Wykłada na Akademii Muzycznej w Katowicach. Ważną rolę w jego działalności artystycznej pełni wykonawstwo muzyki współczesnej. Prawykonał wiele nowych kompozycji. Ma na swoim koncie także nagrania archiwalne dla Polskiego Radia, liczne nagrania płyt i muzyki filmowej. Wraz z Lasoń Ensemble otrzymał tytuł Mikołowianina Roku.

34 String.Lab.Ensamble © Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata fot. Grzegorz TrzpilSTRING.LAB.ENSEMBLE – Grupa młodych instrumentalistów – studentów i absolwentów Akademii Muzycznych, którzy chcą wspólnie grać i tworzyć muzykę. Zespół powstał między innymi pod wpływem inspiracji projektem „Laboratorium Muzyki” Festiwalu Fama 2012, w którym część muzyków brała bezpośredni udział. Drugim ważnym motywem są doświadczenia kameralne i orkiestrowe artystów zdobyte w międzynarodowych projektach muzycznych. Są grupą przyjaciół, która świetnie rozumie się zarówno z instrumentami w ręku jak i bez nich.  Nie chcą ograniczać się do muzyki klasycznej w tradycyjnym wykonaniu. Pragną angażować się w dobrą muzykę każdego rodzaju. Dlaczego? Bo muzyka jest energią, którą chcą się dzielić z innymi. Skład – skrzypce: Krzysztof Lasoń  (koncertmistrz), Katarzyna Sylla, Magdalena Laskowska, Aleksandra Rojecka, Karolina Matuszkiewicz, Judyta Florczak, Jan Mleczko, Wojciech Ciarka; altówki: Katarzyna Seremak, Fily Diakite, Ewa Borcz, Maciej Rogoziński; wiolonczele: Alicja Kozak, Karolina Szewczykowska, Karol Wachnik; kontrabasy: Joanna Makarczuk, Paweł Kielak.

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 11.11.2014 | WTOREK 19:00 | KONCERT NA POCZĄTEK CZASU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY O REPERTUARZE
Arnold Schönberg – „Sekstet smyczkowy ‘Verklärte Nacht’”, Op. 4 (1899), w aranżacji na orkiestrę smyczkową (1917)
Arvo Pärt – „Tabula Rasa” (1977), koncert na dwoje skrzypiec, fortepian preparowany i orkiestrę smyczkową
Arvo Pärt – „Spiegel im Spiegel” (1978), na skrzypce i fortepian