„ZŁOTA KRAINA” JAROSŁAWA BESTERA

12 | 11 | 2014

Jedyny w Polsce zespół na stałe współpracujący z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna – na scenie „Domu Chemika” zaprezentuje się dziś Bester Quartet. Zaczynamy tradycyjnie o godz. 19:00.

news 16 Bester Quartet © fot. Dorota KoperskaUsłyszymy utwory z najnowszej płyty kwartetu – „The Golden Land”, zaaranżowane przez Jarosława Bestera kompozycje Mordechaja Gebirtiga, słynnego pieśniarza żydowskiego, zamordowanego podczas II wojny światowej, który całe życie tworzył na krakowskim Kazimierzu. Nazywano go  „bardem Galicji”. Tytuł albumu pochodzi z piosenki „Żegnaj Krakowie”, napisanej przed wywózką do getta. W interpretacjach Bester Quartet utwory te stają się pretekstem do fascynujących, pełnych emocji improwizacji na styku klezmerjazzu i współczesnej kameralistyki.

BESTER QUARTET – fenomenem światowego rynku muzycznego – łączy muzykę klasyczną, jazzową i awangardową, tworząc porywającą, autorską wizję. Lider, akordeonista Jarosław Bester, jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia. Zespół występował w USA, Kanadzie, na Tajwanie i w całej niemal Europie. W dzisiejszym koncercie muzykom Bester Quartet (Jarosław Bester – akordeon, Bartłomiej Staniak – skrzypce, Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, perkusja, duduk, Maciej Adamczak – kontrabas) towarzyszyć będzie Tomasz Ziętek na trąbce oraz wiolonczeliści: Monika Bieda-Kapias, Magdalena Pluta, Magdalena Zubrzycka, Konrad Górka. Bilety, w cenie 15 zł, są do nabycia w kasie „Domu Chemika”. Dzieci, uczniowie, studenci, emeryci, renciści – wstęp wolny.