„WARIACJE KOLBERGOWSKIE” – MUZYKA TRADYCYJNA W PUŁAWACH

13 | 11 | 2014

Postać Oskara Kolberga, polskiego etnografa i muzykologa, uczyniliśmy patronem dzisiejszego koncertu w ramach Festiwalu Wszystkie Strony Świata. O godz. 19:00 na scenie „Domu Chemika” zaprezentują się dwa zespoły – Laboratorium Pieśni oraz Trzy Dni Później.

news 17 © Trzy Dni PóźniejLABORATORIUM PIEŚNI wykonuje a capella tradycyjnie pieśni ukraińskie, bałkańskie, polskie, gruzińskie, rosyjskie i skandynawskie. Pieśni, przywożone z różnych regionów Polski, Europy i świata, są opracowywane na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej. Zespół jest tegorocznym laureatem świnoujskiej Famy, gdzie otrzymał Nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej festiwalu.

W kolejnej odsłonie zaprezentuje się TRZY DNI PÓŹNIEJ, tegoroczny laureat Grand Prix Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Warstwę muzyczną, oprócz charakterystycznych dla zespołu współbrzmień trzech żeńskich głosów, wzbogaca minimalistyczna elektronika oraz altówka. Grupa ma na swoim koncie ponad 800 koncertów w kraju i za granicą oraz trzy albumy. Materiał z ostatniego – „Pokój jej cieniom” – usłyszymy dzisiaj w „Domu Chemika”. Utwory ukazują wielokulturowość Dolnego Śląska, z którego pochodzą wokalistki. Interesuje je ten swoisty tygiel wydarzeń historycznych, widziany oczami kobiet, na przestrzeni kilku wieków: „Rzeczywistość, którą opisałyśmy na tym albumie, widziana również ich oczami, to próba uratowania ponadczasowego świata, w którym człowieka nie definiuje jego narodowość, pochodzenie, czy status społeczny, ale działania, jakie podejmuje aby ocalić człowieczeństwo w sobie oraz w innych”.

Bilety, w cenie 15 zł, są do nabycia w kasie „Domu Chemika”. Dzieci, uczniowie, studenci, emeryci, renciści – wstęp wolny.